Whisky Sour – przepis na drink
Koktajl, który uzyskał najwięcej głosów w ankiecie, która zainspirowała mnie do stworzenia ebooka „25 koktajli jakie powinien znać każdy barman”. Uważam, że nawet jeżeli nie jesteś barmanem powinieneś poznać przepis na popularnego „Sałerka” ponieważ to idealny koktajl na start dobrej imprezy.
Zanim jednak zabierzemy się za miksowanie poznaj historię powstania tego koktajlu.
Whisky Sour – historia powstania koktajlu
Poświęciłem sporo czasu na znalezienie historii koktajlu Whisky Sour i najdziwniejsze jest to, że na wielu stronach internetowych piszą zupełnie coś innego.
Najbardziej wiarygodna wersja mówi o tym, że rodzina koktajlów SOUR to propozycja mniejszego Ponczu (Punch), którego receptura opiera się na tej podobnej bazie składników.
Sour i Poncz zawierają:
- spirytus bazowy lub likier
- sok z cytrusów jako element kwaśny
- słodzik, najczęściej cukier, ale może to być również miód lub syrop z agawy lub inny syrop smakowy.
Pewnie historie mówią, że brytyjska marynarka wojenna jest uznawana za popularyzację, jak również za wymyślenie „Sałera”. Koktajl początkowo służył do zwalczania szkorbutu i niedożywienia podczas długich podróży. Żeglarze mieszali porcję rumu, który był łatwo dostępny na Karaibach z sokiem z limonki i tworzyli coś w stylu Daiquiri znanej wtedy jako Grog.
Podobnie gorączkę oraz przeziębienie zwalczał znany korsarz Francis Drake, którego uważa się za twórcę popularnego Mojito.
Profesor Jerry Thomas
Pierwszy znany zapis na Sour’a pojawił się w książce Jerry’ego Thomasa z 1862 r. “The Bartender’s Guide”, która zawiera również przepisy na Brandy Sour, Gin Sour i Santa Cruz (Rum Sour)
Natomiast najstarsza wzmianka o Whisky Sour pojawia się 8 lat później w gazecie “Waukesha Plan Dealer” w stanie Wisconsin w USA.
Krążą również informację, że w pewnym artykule wydanym przez Uniwersytet w Cuyo w 1962 roku pojawił się interesujący cytat z gazety „El Comercio de Iquique”. Była w nim bowiem mowa o wynalezieniu drinka Whisky Sour przez Eliotta Stubba w 1872 roku.
Whisky Sour z białkiem jajka
Wczesne receptury “Sałerów” nie zawierały białka jajka. Pojawiło się ono pierwszy raz w książce “The Folowing Bowl” Williama Schmidta 30 lat później (w 1892 roku) od wydania książki Jerry’ego Thomasa.
Wiele osób na słowa: “Whisky Sour z białkiem jajka” czuje się przerażona, ale szczerze nie ma się czego obawiać. Warto spróbować wersji z białkiem ponieważ nadaje ono koktajlowi delikatnie kremową strukturę i dzięki temu zwiększa doznania podczas degustacji.
Pijąc Whisky Sour bezpośrednio ze szkła początkowo spijasz pyszną piankę, a później możesz poczuć wspaniałe orzeźwienie.
Whisky Sour z Angostura Bitters
Bardzo często spotykam się z recepturami gdzie do Whiskey Sour dodaje się kilka kropel Angostura Bitters lub innych smakowych bitters’ów aby nadać koktajlowi ciekawego charakteru. Krążą historie, że jest to podstawowy składnik tego koktajlu, ja jednak używam bitters’ów opcjonalnie.
Zapamiętaj recepturę 40 ml / 20 ml / 10 ml
Chciałbym abyś w tym momencie zapamiętał recepturę:
40 ml bazowego alkoholu
20 ml sok z cytrusów
10 ml składnik słodzący
Zobaczysz, że wiele koktajli klasycznych jest zbudowana na podstawie tej receptury.
Przeanalizuj receptury w ebook’u na koktajle Mojito, Tom Collins, Margarita, Daiquri.
Schemat 40/20/10 pomoże Ci w tworzeniu niesamowitych koktajli i pomoże zdobyć wiedzę w łączeniu smaków.
Będziemy do niej wielokrotnie powracać.
Tymczasem powróćmy do naszego “Sałerka”
Whisky Sour receptura
Wszystkie koktajle z rodziny Sour są niezwykle proste w przygotowaniu. Zaliczają się do najstarszych i najważniejszych koktajli, które powinieneś znać także zabieramy się za miksowanie.
RECEPTURA
- 40 ml Whisky
- 20 ml sok z cytryny
- 10 ml syrop cukrowy
Opcjonalnie:
1 białko jajka
2 Dash Angostura Bitters
Szkło: short glass
Lód: kości
Technika: SHAKE
Dekoracja: zest z pomarańczy + wisienka koktajlowa
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Aby przygotować Whisky Sour wystarczy umieścić wszystkie składniki w shakerze i mocno wstrząsnąć je z lodem. Następnie pozostaje przecedzić koktajl do szkła typu short.
Koktajl możesz udekorować skórką z pomarańczy oraz wisienką koktajlową.
Co to jest Dry Shake i Reverse Dry Shake?
Istnieją dwa różne sposoby przygotowania koktajlu Sour z białkiem. Jedna to DRY SHAKE – na początku wstrząsasz wszystkie składniki bez lodu w shakerze aby ubić piankę (niektórzy barmani ściągają sprężynkę ze strainera i wkładają do shakera). Następnie dodajesz lód i ponownie wstrząsasz z lodem w shakerze po czym przecedzasz do szkła typu short.
Ja rekomenduje zdecydowanie technikę REVERSE DRY SHAKE – na początku wstrząsasz wszystkie składniki z lodem w shakerze, następie odcedzasz koktajl do mniejszej części shakera i ponownie wstrząsasz wszystko bez lodu.
W ten sposób uzyskasz piękną i delikatną piankę.
Jak zmodyfikować Whisky Sour?
Whisky Sour możesz modyfikować na kilka sposobów.
Po pierwsze możesz przygotować ten orzeźwiający koktajl na różnego rodzaju whisky np. amerykańska, szkocka czy irlandzka.
Po drugie możesz wymienić syrop cukrowy na smakowy i tutaj rozpoczyna się prawdziwa zabawa z łączeniem smaków.
Whisky rewelacyjnie łączy się z takimi smakami jak:
- wanilia
- cynamon
- jabłko
- marakuja
- kawa
- karmel
- czekolada
- miód
- orzechy
- pomarańcz
- maliny
- brzoskwinie
- imbir
Po trzecie możesz użyć innych Bitters’ów np. czekolada, wiśnia, pomarańcz.
Na moich szkoleniach stacjonarnych oraz w kursie online AKADEMIA BARMANA uczę od podstaw jak tworzyć własne koktajle i łączyć umiejętnie smaki.
Poniżej podrzucam kilka sprawdzonych receptur, które możesz zaserwować swoim gościom.
APPLE PIE SOUR 40 ml Szkockiej Whisky 20 ml syrop Apple Pie Monin 20 ml sok z cytryny 1 białko jajka SPOSÓB PRZYGOTOWANIA Wszystkie składniki wstrząśnij mocno w shakerze metodą REVERSE DRY SHAKE i przecedź do szkła typu short. Udekoruj koktajl rozetą z jabłka.
WHISKY MARMOLADA SOUR 40 ml Szkockiej Whisky 20 ml soku z cytryny 2 łyżki marmolady z gorzkich pomarańczy 1 białko jajka 2 dash bitters pomarańczowy SPOSÓB PRZYGOTOWANIA Wszystkie składniki wstrząśnij mocno w shakerze metodą REVERSE DRY SHAKE i przecedź do szkła typu short. Dekorujesz skrojoną skórką z pomarańczy. Koktajl możesz również przygotować w szkle typu Martini.
GOLD RUSH 40 ml Amerykańska Whiskey 30 ml sok z cytryny 20 ml syropu miodowego 1 białko jajka SPOSÓB PRZYGOTOWANIA Wszystkie składniki wstrząśnij mocno w shakerze metodą REVERSE DRY SHAKE i przecedź do szkła typu short. Dekorujesz skrojoną skórką z pomarańczy. Koktajl możesz również przygotować w szkle typu Martini.
EGZOTIC SOUR 40 ml Whiskey Amerykańska 20 ml soku z cytryny 20 ml syropu marakuja 1 białko jaja SPOSÓB PRZYGOTOWANIA Wszystkie składniki wstrząśnij mocno w shakerze metodą REVERSE DRY SHAKE i przecedź do szkła typu short. Koktajl możesz również przygotować w szkle typu Martini. Jako dekoracji możesz użyć egzotycznych owoców jak np marakuja, physalis.
25 sierpnia – Dzień Whisky Sour
Temat “Sałerków” jeszcze wielokrotnie będzie powracał w wielu wpisach ponieważ dzięki tej recepturze nauczę Cię tworzyć własne koktajle i łączyć ze sobą smaki.
Tymczasem zapisz datę w kalendarzu – 25 sierpnia ponieważ co roku właśnie tego dnia świętujemy Whisky Sour Day!
Udanego miksowania
Dzięki za przeczytanie i #dozobaczeniaprzybarze
Dariusz Owczarek
Ekspert sztuki Flair i pasjonat tworzenia koktajli
Poznaj kolejny przepis na mega popularny koktajl – Mojito
Zapraszam do miksowania ⬇
KLIKNIJ TUTAJ