Mojito Modżajto Makiato Modzito, Moskito!
Przy barze gdy goście zamawiają koktajl Mojito padło już wiele nazw. Na warsztatach barmańskich, które często prowadzę pierwsze pytanie, które się pojawia to:
“Jak to się poprawnie wymawia?!”
Ten legendarny koktajl powstał na Kubie, która jest hiszpańskojęzyczna, a “J” w języku hiszpańskim czytamy jak polskie “H” tak więc poprawna wymowa koktajlu to “Mohito”. Poprawna wymowa jest wiec taka, jak nazwa popularnego sklepu z modą dla kobiet.
Jak przygotować perfekcyjne Mojito?
Na start może podpowiem w jaki sposób NIE przygotowywać tego koktajlu i jakie popełniałem błędy na początku swojej przygody z miksowaniem. Pamiętam swoje pierwsze przygotowane Mojito. Zniszczone limonki z liśćmi mięty, która przypominała koperek. Wszystko zasypane kruszonym lodem, zalane porcją rumu i nie wymieszane. Była tam również tylko kropelka wody gazowanej dla balansu.
Nie wiem jak to się stało ale jakimś cudem nikt nie zwrócił moich pierwszych “Modżajtos”, które nijak miały się do poprawnej receptury. Przez 11 lat miałem okazję przygotować tysiące sztuk tego kubańskiego klasyka i myślę, że mogę szczerze doradzić jak powinno podawać się ten koktajl.
Historia powstania
Dokładnego pochodzenia Mojito oczywiście nie znamy. Jedna z legend głosi, że żyjący w XVI wieku korsarz sir Francis Drake wymyślił orzeźwiającą mieszankę podczas jednej z imprez, którą organizował na swoim okręcie. Koktajl początkowo nazywał się “Drake / Draque” i składał się z Aguardiente (prekursor rumu, surowy destylat z trzciny cukrowej) cukru, limonki i mięty.
Znany korsarz podróżując swoim statkiem zawsze miał pod ręką wszystkie składniki na stworzenie Draque. Był to idealny trunek aby złagodzić gorączkę i przeziębienie podczas długich podróży. Drake przekształciło się w Mojito w 1940 roku, a opisał ten fakt Frederick Villoch.
„Kiedy aguardiente zastąpiono rumem, Drake nazwano Mojito”
Inna historia mówi o tym, że koktajl powstał w barze “Bodeguita del Medio”, który znajduje się w Hawanie. To właśnie tam dość często bywał Ernest Hemingway, który był pasjonatem kubańskich trunków takich jak Mojito i Daiquiri. Gdy mowa o kubańskich klasykach to koniecznie obczaj artykuł, w którym znajdziesz recepturę na Cuba Libre.
Pochodzenie nazwy
Pochodzenie nazwy tak samo jak historia powstania koktajlu nie jest do końca znane. Być może pochodzi ona od słowa „mojado” co w języku hiszpańskim oznacza „mokry”. Inni twierdzą, że może pochodzić od słowa „mojo”, które oznacza czar lub magiczne zaklęcie. Bez względu na wszystko jedno jest pewne: to najstarszy koktajl Kuby, wyjątkowo orzeźwiający i jeden z najlepiej sprzedających się koktajli na świecie.
Światowy dzień Mojito
11 lipca obchodzimy światowy dzień Mojito więc to idealny czas na to aby stworzyć artykuł blogowy, posta na swoich social media czy promocję w swoim lokalu. Każdy dobry barman powinien wiedzieć jak przygotować dobre Mojito! Zabierzmy się więc za miksowanie.
Mojito Receptura
PRZEPIS NA DRINK
40 ml Rum
pół limonki
8/10 listków mięty
10 ml syrop cukrowy
Top Up woda gazowana
Sposób przygotowania
Do szklanki wrzucasz pokrojoną limonkę i wlewasz syrop cukrowy, następnie ugniatasz wszystko aby wycisnąć sok z owocu. Uważaj aby nie ugnieść za mocno limonek bo w białych skórkach znajdują się gorzkie smaki. Dodajesz mięte wcześniej dając jej “klapsa” po to aby wydobyła swoje aromaty ze struktury liści. Wszystko zasypujesz do połowy kruszonym lodem. Wlewasz porcję rumu i następnie wszytko mieszasz łyżką barmańską. Dosypujesz kruszonego lodu i uzupełniasz wodą gazowaną. Koktajl dekorujesz liśćmi mięty.
Brązowy cukier w “Modżajto”?
Kiedyś miałem taką sytuacje przy barze, że po zrobieniu Mojito gość wrócił do baru i oznajmił:
“Moja żona powiedziała, że to nie jest prawdziwe Mojito!
Zapytałem: “Dlaczego Pana żona tak stwierdziła? “
“Ponieważ nie ma tutaj brązowego cukru i Sprite’a!
Prawda jest taka, że ciężko dogodzić wszystkim gościom i takie sytuacje również Tobie mogą się przydarzyć. Warto wtedy wspomnieć, że to jest Twoja wersja podawania koktajlu Mojito. Wszystko też zależy w jakim barze pracujesz ponieważ sposób przygotowywania Mojito może się delikatnie różnić lub dany lokal może mieć swój standard podania. Widziałem już wersje Mojito przygotowywane w shakerze czy bez lodu w szkle koktajlowym.
Wracając do tematu brązowego cukru to możesz oczywiście go użyć jednak dłużej będzie się on rozpuszczać i nie uzyskasz tak szybkiego balansu w koktajlu jak za pomocą syropu cukrowego. Jeżeli Twój gość zażyczy sobie słodszego Mojito możesz zaproponować wersję z dopełnieniem Sprite zamiast wody gazowanej.
Jak to mówią klient nasz Pan ale nie dajmy sobie wejść na głowę 🙂 Najważniejszy w takich sytuacjach jest spokój i uśmiech na twarzy. Warto podzielić się kilkoma wskazówkami na temat miksowania z naszymi gośćmi, a na pewno będą usatysfakcjonowani.
Likier miętowy w Mojito
Spotkałem się również kilka razy z przepisami na Mojito z dodatkiem likieru lub syropu miętowego. W klasycznej recepturze nie ma wzmianek odnośnie stosowania tego produktu jako zamiennika lub wspomaganie się w momencie kiedy nie ma mięty na barze. Szczerze uważam, że to nie jest w ogóle dobry pomysł ponieważ smak odbiega całkowicie od klasycznego Mojito
Polish Mojito
Co jeżeli Wasz gość nie lubi rumu i chciałby zamienić go na wódkę? Nie ma najmniejszego problemu. W światku barmańskim nazywamy tę wariację Polish Mojito. Możesz również pokombinować z innymi alkoholami. Spróbuj zamiast rumu wlać whisky, gin lub tequilę. Wtedy możesz stworzyć własne historie powstania tych koktajli np.
“Podczas jednej z imprez na statku skończył nam się rum i została nam tylko tequila. Wykorzystaliśmy ją w naszym koktajlu i powstał w ten sposób “El Mexico”, które właśnie przygotowuje specjalnie dla Pana”
Przecież nie każda historia musi być prawdziwa 🙂
Klasyk bez alkoholu
Jeżeli chciałbyś przygotować swoje Mojito bez alkoholu to wystarczy, że zamiast rumu wlejesz wody gazowanej lub jeżeli chcesz słodszą wersję to możesz dolać Sprite. Mojito bezalkoholowe to idealny orzeźwiający koktajl dla wszystkich, którzy nie piją alkoholu lub na imprezę akurat przyjechali samochodem.
Kubańskie Mojito
Podobno (piszę podobno bo nie byłem jeszcze na Kubie :)) kubańskie Mojito wygląda i smakuje całkowicie inaczej niż te przygotowywane w europie. Kostki lodu zamiast kruszonego, biały cukier zamiast syropu cukrowego, całe gałązki mięty zamiast liści.
Znalazłem dwa wideo, które pokazują jak barmani przygotowują dwa różniące się od siebie Mojito na Kubie.
Jeżeli byłeś na Kubie i piłeś tamtejsze Mojito to zostaw komentarz i podziel się opinią jak smakowało?
Mojito smakowe
“Modżajto” to rewelacyjny koktajl do modyfikacji smakowych czyli tak zwanego twistowania. Truskawkowe, arbuzowe, egzotyczne (mango,marakuja) czy malinowe to tylko kilka smakowych propozycji, którymi możesz wzbogacić swój koktajl, wedle preferencji smakowych gości. O smakowych Mojito napiszę pewnie osobny artykuł bo to dłuższy temat, a w tym momencie podrzucam receptury na 3 wariacje smakowe.
Mojito Truskawkowe
RECEPTURA
40 ml Rum
pół limonki
3 truskawki
8/10 listków mięty
10 ml syrop truskawkowy
Top Up woda gazowana
Egzotyczne z mango
RECEPTURA
40 ml Rum
pół limonki
cząstka mango
8/10 listków mięty
10 ml syrop marakuja
Top Up woda gazowana
Zobacz jak miksuje z moją mamą malinowe Modżajto ⬇
Arbuzowo-Malinowe
RECEPTURA
40 ml Rum
pół limonki
3 maliny
cząstka arbuza
8/10 listków mięty
10 ml syrop malinowy
Top Up woda gazowana
Sposób przygotowania wersji smakowych jest bardzo zbliżony do sposobu przygotowania wersji klasycznej. Różnica polega na tym, że do “bazy” (limonka, mięta, syrop cukrowy) dodajemy swój fantazyjny składnik, który będzie smakiem przewodnim dla Twojej unikatowej kompozycji.
Przygotuj swoje “perfekcyjne” Mojito
Myślę, że jeżeli przeczytałeś artykuł do końca to teraz już wiesz jak przygotować dobre Mojito. Pamiętaj o dobrym balansie i o tym by zawsze dobrze wymieszać swój koktajl. Nie popełniaj moich błędów 🙂
Już wiesz jak zrobić Cuba Libre i Mojito. Dwa kubańskie klasyki. Jeżeli jeszcze nie pobrałeś DARMOWEGO EBOOKA, to kliknij w link poniżej. Zobacz jakich koktajli nauczysz się przygotowywać? Tutaj na blogu będą pojawiać się artykuły z kolejnymi koktajlami także pozostajemy w kontakcie.
Udanego miksowania i #dozobaczeniaprzybarze
Dariusz Owczarek
Flair Bartender
Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy to udostępnij go dalej. Dzięki temu wspólnie promujemy kulturę picia koktajli w Polsce.