Wyobraź. Sobie, że masz w domu fontannę z której płynie alkohol. Wybierasz swoją szklankę naciskasz magiczny przycisk i nagle leje się strumień Twojego ulubionego koktajlu. Spełnienie marzeń!
Niestety nie mam takiej fontanny w domu, ale miałem okazję już kilka razy próbować koktajli z takich wynalazków. Ostatni raz w 2019 roku na Bar Convent Berlin (największe międzynarodowe targi barmańskie w Europie) na stanowisku Martini gdzie z magicznego kranu leciał delikatny twist Negroni 🙂
Negroni Week 2020
Właśnie trwa Negroni Week więc to idealny czas abyś poznał koktajl jakim jest właśnie Negroni. Wytrawno gorzki aperitif, który jest idealny do serwowania przed posiłkiem ponieważ pobudza apetyt.
#NegroniWeek to inicjatywa, zapoczątkowana w 2013 roku przez firmę Campari. Dla wszystkich miłośników koktajlu Negroni to czas na celebracje. Przez tydzień w wielu barach na całym świecie organizowane są specjalne imprezy oraz tworzone są przeróżne twisty tego koktajlu. Ważnym aspektem tego wydarzenia jest fakt, że część dochodów z lokali przeznaczana jest na cele charytatywne.
Co roku Negroni Week trwa od 24 do 30 czerwca, a w tym roku wyjątkowo odbywa się online i trwa od 14 do 20 września.
Negroni koktajl
Wiesz już czym jest #NegroniWeek ale w jaki sposób masz celebrować jeżeli nie wiesz czym tak naprawdę jest ten legendarny koktajl? Przejdźmy zatem do historii jego powstania.
Historia powstania
Najpopularniejsza historia mówi, że koktajl wywodzi się od włoskiego aperitivo popularnego we Włoszech na początku XX wieku jakim był koktajl Milano Torino składający się z równych części Włoskiego Wermutu i Campari.
Milano Torino 40 ml Wermut Rosso 40 ml Campari Sposób przygotowania: Wszystkie składniki wymieszaj w szklance typu short z lodem za pomocą łyżki barmańskiej. Udekoruj plastrem pomarańcza.
Podobno koktajl Milano Torino został stworzony w 1860 roku w Caffe Camparino w Mediolanie, którego właścicielem był Gaspare Campari. Napój stał się bardzo popularny wśród Amerykanów, którzy dość często prosili o dodanie wody sodowej do Milano Torino i w ten sposób zrodził się kolejny legendarny klasyk Americano (30 ml Campari / 30 Wermut Rosso / Top up woda gaz.)
Hrabia Negroni
Pewna historia mówi, że koktajl stał się znany w momencie kiedy to w 1919 roku hrabia Negroni urodzony we Włoszech, stały klient w barze Casoni (później nazwanym Caffe Giacosa) pewnego dnia poprosił o wzmocnienie jego ulubionego Americano.
Barman Fosco Scarselli zamienił wodę sodową na gin i ta modyfikacja stała się ulubionym koktajlem hrabiego. Goście, którzy odwiedzali bar we Florencji szybko zaczęli zamawiać „jeden z drinków hrabiego Negroni”.
W 2019 roku świętowaliśmy 100 lecie powstania Negroni!
Czy to prawdziwa historia?
Z historiami koktajli jest tak, że do końca nie wiadomo która tak naprawdę jest prawdziwa. Wzmianki o koktajlu Negroni podobno pojawiają się również w dwóch publikacjach z 1955 roku: „The U.K.B.G Guide to Drinks” i “Cocktail and Oscar Haimo’s Winę Digest“.
Przepis na Negroni znaleziony został również w książce „Footloose in Italy” (rok 1950). Pojawił się tam również inny ciekawy koktajl Cardinale – który ma bardzo podobną recepturę.
Cardinale 40 ml Gin 40 ml Campari 40 ml Wermut Extra Dry lub wino Riesling Sposób przygotowania: Do szklanki typu short wlewasz wszystkie składniki na kości lodu i mieszasz przez około 15/20 sekund łyżką barmańską. Możesz również przygotować koktajl w szklanicy barmańskiej i przelać go do szklanki typu short. Dekorujesz cząstką pomarańczy lub skórką z pomarańczy.
Negroni pojawia się w jeszcze jednej książce autora Jacinto Sanfeliu z 1949 roku „El Bar: Evolucion y arte del cocktail”.
Camparinette i Campari Cordinal
Jim Meehan w swojej rewelacyjnej książce “PDT Cocktail Book” pisze:
„Połączenie ginu, słodkiego wermutu i Campari przedstawione jako Camparinette i Campari Cordinal pojawiło się we francuskich i hiszpańskich książkach koktajlowych takich jak „Cien Cocktails Z 1943 oraz L’Heure du Cocktail, zanim zostało powszechnie znane jako Negroni.”
Negroni przepis
Sporo tych historii i podejrzewam, że to nie wszystkie, które krążą w barmańskim świecie. Pamiętajmy, że są goście przy barze, którzy lubią posłuchać o historiach powstania koktajlu ale są i tacy, którzy lubią szybko i sprawnie przygotowane koktajle także zabierajmy się za miksowanie.
Aby uzyskać idealnie zbalansowane Negroni potrzeba nam 3 składników w równych porcjach: Campari, Wermut Rosso (np. Martini Rosso) i Gin
RECEPTURA
20 ml Gin
20 ml Campari
20 ml Wermut Rosso
Szkło: short glass
Lód: kości
Technika: STIR
Dekoracja: cząstka pomarańczy lub skórka z pomarańczy
Sposób przygotowania
Do szklanki typu short wlewasz wszystkie składniki na kości lodu i mieszasz przez około 15/20 sekund łyżką barmańską. Możesz również przygotować koktajl w szklanicy barmańskiej i przelać go do szklanki typu short. Dekorujesz cząstką pomarańczy lub skórką z pomarańczy.
Negroni Sbagliato
To jeden z najpopularniejszych twistów Negroni stworzony przez pomyłkę. Sbagliato oznacza po włosku błąd, a napój ten został stworzony pod koniec lat 80 tych przez Mirko Stocchettiego w jego barze Basso w Mediolanie. Pewnego razu tworząc legendarnego klasyka pomylił się i zamiast ginu sięgnął po butelkę wina musującego.
Receptura 30 ml Wermut Rosso 30 ml Campari 60 ml Prosecco Sposób przygotowania: Wlej wszystkie składniki do szklanki typu short i delikatnie zamieszaj. Udekoruj plastrem pomarańcza.
Boulevardier
Kolejny twist, który jest naprawdę rewelacyjny. W tej wersji zamiast ginu używamy Whiskey Bourbon. Ten koktajl został stworzony dla niejakiego Erskine Gwynne, który redagował miesięcznik zatytułowany “The Boulevardier“. Stąd też nazwa koktajlu. Stworzył go Harry McElhone w swoim barze Harry’s New York w Paryżu. Pierwsza wzmianka o tym koktajlu pojawia się w jego książce z 1927 roku „Barflies and Cocktails” .
The Munich Negroni Western Style A.K.A Hazelnut Negroni
Powiem szczerze, że w tej wersji zakochałem się na targach Bar Convent Berlin. Orzechowy posmak nadaje nowych doznań na języku. Został stworzony w 2015 roku przez Mauro Mahjoub w jego Negroni Bar w Monachium.
Hazelnut Negroni 20 ml Bourbon Whiskey 20 ml Campari 20 ml Likier orzechowy 10 ml Wermut Rosso Sposób przygotowania: Do szklanki typu short wlewasz wszystkie składniki na kości lodu i mieszasz przez około 15/20 sekund łyżką barmańską. Możesz również przygotować koktajl w szklanicy barmańskiej i przelać go do szklanki typu short. Dekorujesz cząstką pomarańczy lub skórką z pomarańczy.
Jeżeli nie posiadasz likieru Frangelico możesz również użyć wódki “Soplica Orzech Laskowy.
Jedni go kochają inni jeszcze nie spróbowali 🙂
Uważam, że do tego koktajlu trzeba wyrobić sobie kubki smakowe. Także gdy ktoś przy Twoim barze zamówi coś wytrawnego poprowadź go przez całą historię powstania Negroni. Zaproponuj na start Milano Torino, później zaskocz go Americano, a na koniec zaserwuj koktajl ze 100 letnią już historią!
Jeżeli pracujesz już za barem to jestem ciekaw jakie znasz ciekawe Twisty tego koktajlu?
Napisz w komentarzu swoje propozycje.
Happy Negroni Week!
#dozobaczeniaprzybarze
Dzięki za przeczytanie i do następnego.
Dariusz Owczarek
Flair Bartender