Stokrotka rosła polna, a nad nią szumiał gaj….
Od takich słów rozpocząłem pisanie artykułu o klasycznym koktajlu Margarita. Wspomniałem, że na końcu artykułu zdradzę tajemnicę o co chodzi z magiczną stokrotką i dlaczego pojawia się ona na początku wpisu. Okazało się, że poleciałem na takim spontanie, że opisałem początki mojej pracy za barem i powstał nowy artykuł „Jak zostałem barmanem – zaskakujące początki”
Tak się składa, że miałem w planach napisać taki artykuł, ale nie mogłem pozostawić naszej stokrotki więc trzeba dokończyć tajemniczą historię.
Jeżeli przeczytałeś poprzedni artykuł to wiesz, że moje początki za barem kojarzą się z koktajlem Margarita ale jej przepis był całkowicie odmienny od tego, który dziś poznasz.
Zanim przejdziemy do miksowania to warto aby poznać historię koktajlu Margarita.
Historia powstania koktajlu Margarita
Jest wiele historii mówiących jak powstał ten światowy klasyk. Ja lubię najbardziej tę która opowiada o właścicielu i redaktorze gazety „Movie Mail’ James Graham, który to w jednym ze swoich tekstów zatytułowanym „Graham’s Sightseeing” (1936 r) opowiada historię jak to podczas wizyty w Meksyku był na imprezie i chciał przygotować koktajl Daiquiri. Jednak zamiast butelki rumu, złapał butelkę tequili i w ten oto sposób stworzył ten wspaniały orzeźwiający koktajl.
Co oznacza słowo Margarita?
Margarita to hiszpańskie słowo, które oznacza „stokrotka” (z angielskiego Daisy) , a Daisy to z kolei styl koktajli na bazie cytrusów z dodatkiem syropów wzmacnianych likierem.
Czy Margarita to brytyjski wynalazek?
W tym samym okresie pojawia się brytyjski odpowiednik Margarity „Picador” w książce „Cafe Royal Cocktail Book” 1937r autorstwa Williama Tarlinga. Tutaj można pokusić się o stwierdzenie, że Margarita to brytyjski wynalazek.
Margarita pochodzi z meksyku, Senores!
Magazyn Esquire pisze o Margaricie w grudniu 1953 r i opisuje ją w piękny sposób:
„Pochodzi z Meksyku, Senores. Jest miła dla oka. Jest urocza, ekscytująca i prowokująca”
Przepis to jedna uncja tequili, odrobina triple sec i sok z połowy limonki lub cytryny. Warto wspomnieć, że była to pierwsza drukowana wzmianka na temat koktajlu Margarita.
Margarita piękne imię
Jakoś nigdy bym nie skojarzył, że kobieta może nosić imię Margarita ale okazuje się, że podobno w latach 30 i 40 w Ameryce było to bardzo popularne imię dla dziewczyn.
Wyspa Margarita
Margarita to również nazwa wyspy – Isla de Margarita. Popularne wakacyjne miejsce na Karaibach.
Margarita – przepis na drink
Tradycyjnie koktajl Margarita składa się z Tequili, limonki i likieru pomarańczowego triple sec. Podawany jest w charakterystycznym szkle, które przypomina odwrócone sombrero jednak jeżeli nie posiadasz takiego szkła za barem to śmiało możesz zaserwować koktajl w szkle typu martini lub Coupette
Może być również podawana z lodem w niskiej szklance typu short. Rant szkła obtacza się solą lub w smakowych wersjach koktajlu cukrem. W terminologii barmańskiej nazywamy to Crusta.
Koktajl przygotowuje się metodą wstrząsania – shake, ale istnieją również mrożone modyfikacje z owocami i wtedy koktajl możemy przygotować w blenderze.
Margarita przepis na drink
Jestem ciekaw czy zamawiając w lokalu Margaritę zapytano Cię kiedyś “Na grubym czy na cienkim cieście?”.
Receptura
40 ml Tequila
20 ml sok z limonki
20 ml likier pomarańczowy
Szkło: margarita glass
Lód: brak
Technika: SHAKE
Dekoracja: crusta z soli + cząstka limonki
Sposób przygotowania
Na początku przygotowujesz szkło typu margarita i obsypujesz rant solą. Wszystkie składniki wstrząsasz mocno w shakerze z lodem. Następnie używając podwójnego sitka przecedź koktajl do schłodzonego kieliszka. Dekorujesz ćwiartką limonki.
Margarita – jeszcze więcej historii powstania
Wznosząc toast Margaritą podrzucam jeszcze kilka historii powstania koktajlu ponieważ jest ich wiele.
Która jest prawdziwa? Tego nie wiedzą nawet najstarsi meksykanie.
Vernon Underwood prezes firmy, która w latach trzydziestych rozpoczęła dystrybucję Tequili Cuervo w Ameryce podobno poprosił barmana o stworzenie koktajlu z użyciem jego nowego trunku. Działo się to podobno w barze Tail O’ The Rock w Los Angeles. Prezes nazwał koktajl imieniem swojej żony Margaret – Margarita.
źródło www.diffordsguide.com
Daniel „Danny” Negrete również przypisuje sobie wynalezienie koktajlu Margarita w 1936 roku. Jego dziewczyna Margarita lubiła sól w swoich koktajlach, a Danny aby uszczęśliwić swoją ukochaną stworzył koktajl jako prezent.
źródło www.diffordsguide.com
W historiach o Margaricie istnieje jeszcze inny „Danny” Carlos Herrera, który podobno stworzył koktajl w 1947 lub rok później 1948 w swoim barze Ranch La Gloria w Rosarito w Meksyku dla aktorki Marjorie King. Barman dodał do swojego koktajlu likier pomarańczowy i limonkę oraz obtoczył kieliszek solą, która przyciągała uwagę gości przy barze. Swoje dzieło nazwał Margarita ze względu na najbliższe hiszpańskiemu imieniu Majorie.
źródłow ww.diffordsguide.com
Którą historię opowiadać swoim gościom przy barze?
Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Możesz wybrać jedną z historii lub opowiadać swoją związaną z koktajlem Margarita. Prawdziwe historie sprawdzają się znakomicie.
22 luty dzień Margarity
Jeżeli lubisz koktajl Margarita to zapisz datę 22 luty w kalendarzu. Świętuj z miłośnikami meksykańskiej mieszanki ponieważ tego dnia obchodzimy światowy dzień koktajlu Margarita.
Jeżeli chcesz poznać więcej przepisów na klasyczne koktajle koniecznie POBIERZ darmowego ebooka ⬇
Dzięki za przeczytanie!
#dozobaczeniaprzybarze
Dariusz Owczarek / Flair Bartender